czwartek, 9 stycznia 2014

Domowe rady i porady, czyli praktyczne wskazówki domowe.

Domowe sposoby czyszczenia znane są od wielu lat i przekazywane niczym tradycja od babć po wnuczki, od mam do córek. Pomagają zastąpić chemię, naturalnymi środkami.

Od dziś startujemy z nową serią krótkich domowych porad, która śmiało możemy nazwać
HISTORYCZNĄ SERIĄ DOMOWYCH WSKAZÓWEK.
Wskazówki te nie są poradami specjalistycznymi, ale dają wgląd w to, jak kiedyś radziły sobie nasze babcie z uporczywymi problemami dotyczącymi czyszczenia.
A więc zaczynamy:


Pranie sztruksu:
Sztruks przed pierwszym praniem, moczono przez pierwsze 2-3 godziny w zimnej wodzie z dodatkiem octu, w proporcji 2 łyżki octu na litr wody. Używany sztruks - przed co drugim praniem, moczono w roztworze octu i wody przez jedną godzinę. Prano starą metodą, czyli ręcznie, wygniatając w ciepłej wodzie z dodatkiem rozpuszczonych dokładnie płatków mydlanych lub płynów piorących. Płukano prysznicem i na koniec wkładano do zimnej wody z octem (2 łyżki na litr wody) przynajmniej na 10 minut. Nie wyżymano ani nie wykręcano. Suszono wieszając sztruks.

Czyszczenie beretów i kapeluszy:
Dawniej berety czyszczono papką z magnezji rozrobionej benzyną, lub czyszczono suchą mąką ziemniaczaną, nacierając starannie i wytrzepując. Czynność powtarzano kilkukrotnie.
Kapelusze filcowe, czyszczono ciepłą wodą z amoniakiem (pół na pół). Nie wolno go było zamoczyć lecz przecierano kapelusz szmatką maczaną w roztworze. Czyszczono także na sucho talkiem lub suchymi otrębami.Brak komentarzy: