poniedziałek, 14 maja 2012

Mocz (uryna) na dywanie


Co zrobić gdy na wykładzinę, dywan, załatwi się piesek? - Mocz (uryna) na dywanie.
dywan plama moczPierwsza reakcja to odsączenie. Gdy zauważymy moment powstania, nazwijmy to "incydentu" bierzemy papierowy ręcznik i odsączamy urynę, kładąc na nią delikatnie papier. Nie wcieramy, nie wycieramy- tylko odsączamy. Druga reakcja, którą proponuje, to wezwanie specjalistów od usuwania przykrych zapachów. Dlaczego? Otóż.. gdy sami próbujemy czyścić dywan, na którym znajduje się uryna tzn. przy użyciu zwykłych środków dostępnych w sklepach, z domieszką ciepłej wody (bo wydaje się, że to powinno pomóc) POGARSZAMY SPRAWĘ.

Uryna zagłębia się i przykry zapach gotowy. Tu pomoże tylko dogłębne pranie dywanów, wykładzin, najlepiej obustronne. Obustronne pranie zaś okaże się 100% konieczne, w momencie gdy próbując pozbyć się uryny domowymi sposobami, zostanie ona wtarta w głąb runa. Przykrych zapachów pozbywamy się tylko korzystając z profesjonalnych, przeznaczonych do tego typu zadań, środków dostosowanych do odpowiedniego tworzywa wykładziny, dywanu bądź tapicerki.

Ważne: taki dywan najlepiej wyprać w pralni (kilkukrotne pranie, obustronne, z użyciem profesjonalnych środków).


Kilka ważnych aspektów:

Czym jest mocz?
Słowo mocz pochodzi z języka łacińskiego urina i jest to płyn wytwarzany w nerkach zawierający produkty przemiany materii szkodliwe i bezużyteczne dla ustroju. W skład wchodzą m.in.: mocznik, kwas moczowy, sole mineralne a także barwniki żółciowe (urobilinogen). Barwa moczu określana jest jako słomkowa o odczynie obojętnym lub kwaśnym.

Czas reakcji w przypadku moczu na dywanie.
Decydujące znaczenie ma czas, podczas którego składniki moczu silnie oddziaływają na strukturę włókna dywanu, poprzez osadzanie się trudnych do usunięcia białek. W skutek bakteryjnego rozkładu mocznika oraz uwalniania się amoniaku dochodzi do zmiany pH świeżego moczu z kwaśnego odczynu na silnie zasadowy. Miejscowe odbarwienia włókien powoduje amoniak, który podczas wysychania uwalnia się odparowując.
Najskuteczniejszą metodą prania dywanu z uryną jest dokładne jej wypłukanie.

Metoda pojedynczej ekstrakcji oraz prania dywanu w warunkach domowych nie sprawdza się w przypadku moczu. Gdy na dywanie pojawił się mocz, podczas jego wysychania wytrącone zostają sole alkaliczne. W temperaturze pokojowej amoniak zostaje uwalniany (odparowywany) wraz z innymi nieprzyjemnymi substancjami. Podczas prania, przy zastosowaniu wody, podsuszony mocz ponownie uwalnia nieprzyjemne zapachy a efekt prania jest mizerny.

Istnieje szereg domowych sposobów na usuwanie nieprzyjemnego zapachu moczu, począwszy od zastosowania nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej, po płyn do płukania ust czy sodę zmieszaną z wodą, którą zmywa się przy pomocy octu. Niestety nawet domowe sposoby nie pozbędą się problemu z wsiąkniętym już moczem w głąb włókien a czasem nawet zamiast pomóc, mogą pogorszyć problem.

Mocz oddany na dywan, wykładzinę szybko przedostaje się do podstawy dywanu lub wykładziny, nasączając ją, oraz przedostając się do podkładu dywanu. Domowe sposoby podziałają tylko na zewnętrzną część.

Wykrywanie moczu:
Nie zawsze potrafimy dokładnie określić gdzie znajduje się miejsce oddania moczu na dywanie.
Zlokalizować go można oczywiście także po zapachu, jednakże nie jest to profesjonalna metoda i niestety może ona zawieźć.
W miejscu gdzie znajduje się mocz, oprócz silnego zapachu można zauważyć silniejsze zabrudzenie włókna (w skutek lepkości miejsc z moczem i łatwością przyklejenie się brudu). Zauważalne są także odbarwienia włókien /bardzo jasne -tzw. "spalone" lub brązowe plamy, które pojawiają się na włóknach wskutek ich gnicia. Stosując profesjonalne metody, przy użyciu lamp generujących promieniowanie ultra fioletowe można dokładnie określić źródło powstania szkody, bowiem w wyniku naświetlania zauważalna jest żółtawa fluorescencja pozostałości moczu (sole mineralne). Metoda ta używana jest także podczas kontroli czystości toalet. Ważne jest aby podczas stosowania lamp, zaciemnić pomieszczenie oraz nie używać wcześniej żadnych środków zwalczających odór, ponieważ niektóre z tych środków także fluoryzują.

Czasem niestety klienci podczas wyceny upierają się, że dywan nie ma plam i nie był nigdy zasiusiany. 
Na to także są metody: m.in. spód dywanu nigdy nie kłamie.

Ważna informacja:
Mocznik na dywanie powoduje niekontrolowany rozwój flory bakteryjnej, która w następstwie doprowadza do gnicia. Podczas usuwania samemu nieprzyjemnego zapachu pamiętajmy, że woń może uda nam się usunąć, lecz bakterie będą się kumulowały co w rezultacie może doprowadzić do poważnego problemu.

Co zrobić
Dywan najlepiej oddać do pralni. Eksperci podczas kontroli, sklasyfikują dywan i dostosują odpowiednie jego czyszczenie.POLECAMY -> usuwanie przykrych zapachów 

Brak komentarzy: