poniedziałek, 11 lutego 2013

Impregnacja dywanów, wykładzin cz.1 - czy warto?

Co jakiś  czas spotyka mnie pytanie o impregnacje dywanów lub wykładzin. Spróbuje w pigułce określić tę usługę i jej wartość. Najczęstszymi zapytaniami są:

Czy warto impregnować dywan?

impregnacja dywanów - perlenie cieczy-TAK- impregnacja zabezpiecza nasze dywany, wykładziny przed szybkim, ponownym zabrudzeniem. Niekiedy jest to wręcz wymagane. impregnacja dywanów lub wykładzin nie zabezpieczy całkowicie dywanu przed zabrudzeniami, lecz skutecznie utrudni osiadanie brudu, kurzu na włosiu oraz ułatwi jego codzienne czyszczenie.
Dla przykładu dywany poliamidowe są impregnowane fabrycznie i każde ich pranie czy to u klienta poprzez ekstrakcje, czy w pralni dywanów, znacznie usuwa tą pierwotną formę ochrony włosia. W tym przypadku specjalista z firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów sam powinien o tym aspekcie poinformować klienta. Wartość impregnacji jest tym bardziej sensowna im dywan, wykładzina są w miejscach silnego natężenia użytkowania - korytarze, pokoje codzienne, salony w naszych domach, mieszkaniach. Sama


Czy impregnować tylko te dywany które fabrycznie miały impregnat?
-NIE- do impregnacji nadaje się każdy dywan, wykładzina i materiał który jest narażony na zabrudzenia, a nadaje się do późniejszego prania wodnego. W mojej subiektywnej ocenie zawsze proponuje klientowi impregnacje jego dywanu. Jednak dywan musi być nienagannie wyczyszczony a jeszcze lepiej gdy na impregnacje zdecydujemy się gdy jest on nowy, nieużywany oraz przeprowadzamy ją systematycznie np. co 6 miesięcy. Jednak zachowajmy zdrowy rozsądek i jeżeli dywan kosztował nas w ofercie promocyjnej sklepu dywanowego np. 200 zł a impregnacja średnio kosztuje ok 60-80 zł, może to okazać się zbędnym wydatkiem gdyż i bez niej nasz dywan "pożyje" ładnych kilka lat, lecz musimy być świadomi jego częstszych wizyt w dywanowym spa - czyt. "pralnia dywanów"

Moje dywany po praniu szybciej się brudzą. Czy impregnat pomoże? 
-TAK- impregnacja w znacznym stopniu pomoże w zabezpieczeniu dywanu i zapobiegnie jego szybkiemu zabrudzeniu, a jak wykazałem wcześniej w stałym połączeniu brudu, kurzu z włosem dywanowym. Jednakże stwierdzenie iż po praniu dywanów szybciej one się brudzą brudzą jest nietrafne. Jest faktem że niekiedy obserwujemy iż dywan po wypraniu  szybciej się brudzi, jednak prawdziwym czynnikiem tego zjawiska jest źle przeprowadzone czyszczenie, a w zasadzie Płukanie. Końcowym etapem prania dywanu jest wypłukiwanie środka chemicznego aplikowanego w pierwszym etapie czyszczenia, który ma za zadanie rozpuszczenie brudu i związanie go ze sobą.  Często niedoceniany etap prania wodnego (np. ekstrakcji) jakim jest płukanie, wykonywany niedbale powoduje pozostałości tych środków  odplamiaczy, środków wywabiających i wstępnego czyszczenia. Efektem niepożądanym tego zaniedbania jest właśnie "szybkie brudzenie się dywanu po praniu". Pozostałości chemiczne nie wypłukane absorbują zabrudzenia i dywan, wykładzina nabierają brzydkich odcieni dużo szybciej niż to ma się w przypadku poprawnej czynności czyszczenia. Niedbałość to jedno z grzechów i powodów tego zjawiska. Drugim jest wadliwy i wyeksploatowany sprzęt wykorzystywany do tej czynności. Aby temu zapobiec dobierajmy umiejętnie firmy które wykonują pranie dywanów. Rzetelne, legalnie działające firmy i ich specjaliści zawsze wyczerpująco odpowiedzą na pytania dotyczące metod prania oraz stosowanych środków chemicznych. Zwracajmy uwagę na sprzęt specjalistów od prania. Jeżeli widzimy że nie jest on pierwszej jakości lub nosi widoczne ślady długotrwałego użytkowania i zużycia, powinno nas to zastanowić czy efekt czyszczenia będzie dla nas satysfakcjonujący. Legalnie działające firmy nigdy nie będą najtańsze. Za wysoką jakość, oraz wysoki poziom standardu usług  idą koszta poniesione przez firmy, jednakże tylko one gwarantują efektywność i bezpieczeństwo usług pralniczych.

                                                                                                                  Mr_T

Własność  intelektualna i autorska K&R Consulting Group - "Idealny Dywan Gdańsk"
Zakaz kopiowania artykułu i przedruku w całosci lub części bez zgody administratora.

Brak komentarzy: