środa, 1 maja 2013

Impregnacja dywanów i wykładzin cz.2 - rodzaje



Rodzaje, opisy, charakterystyka
Witam ponownie. Ostatnio poruszyłem temat impregnacji dywanów. Ustaliliśmy już jednoznacznie że ma ona bardzo pozytywny wpływ na długotrwałe utrzymanie dywanów oraz wykładzin w nienagannym stanie i ułatwia ich czyszczenie. Oczywiście proces impregnacji nie zawęża się tylko do dywanów, ale i wykładzin, tapicerek, zasłon i kotar, chodników, oraz ubrań i wszelkich materiałów tekstylnych w naszych domach, biurach, i wszelkich innych obiektach użyteczności publicznej.



Rodzaje impregnacji.
W impregnacji dywanowej i wykładzinowej możemy wyróżnić impregnacje: 
  • fluorochemiczną  
  • hydrofobową,
  • przeciwogniową

Wskazane powyżej rodzaje impregnacji wykładzin, dywanów maja swoje charakterystyczne cechy i przeznaczenie. Impregnacja dywanów środkami fluorochemicznymi zabezpiecza je przed zaplamieniem, jednocześnie ułatwiając czyszczenie codzienne takie jak odkurzanie, zmywanie i wywabianie plam na bieżąco  Środek na bazie rozpuszczalników lub fluorowców odpowiednio nałożony na dywan powleka jego pojedyncze nici, przędze, i sploty tworząc warstwę ochronną i zabezpieczającą. Zabrudzenia i cząstki niepożądane nie mają  możliwości do połączenia się z nićmi materiałów w takim stopniu jak bez użycia impregnatu. Impregnaty fluorochemiczne stosowane są przez producentów dywanów i wykładzin, jako fabryczne zabezpieczenie tych materiałów podłogowych. Musimy jednak pamiętać, że impregnat fabryczny jest odporny na ścieranie i zabezpieczenie naszego dywanu tylko przez pewien początkowy okres czasu. Jest to okres około od 2 do 5 lat. Podczas korzystania z usług pralniczych, jak i również domowego czyszczenia dywanów i wykładzin, ten impregnat i jego warstwa jest naruszona jeszcze szybciej poprzez silne środki alkaliczne i kwasowe zawarte w profesjonalnej chemii do czyszczenia dywanów. Specjalista wykonujący usługę po rozpoznaniu materiału (dywanu, wykładziny) sam zaproponuje i rozszerzy usługę o konieczna w tym etapie impregnacje. Usługa impregnacji jest dodatkowym kosztem, jednak znacząco przedłuża świeżość naszym wykładzinom i dywanom. Impregnacja wykładzin -  fluorochemiczna nie zabezpiecza przed zabrudzeniem materiału a bardziej trzeba podkreślić jej zasadność jako ułatwienie czyszczenia.



Powierzchniowa Impregnacja hydrofobowa dywanów to zabezpieczenie materiału (dywanu, wykładziny) przed wniknięciem substancji plamiącej wgłąb. Sam proces hydrofobowej ochrony jest stosowany od ponad 16 lat w przemyśle włókienniczym. Wykonuje się go tymi samymi metodami co impregnacje fluorochemiczna i zasada pierwszego działania jest identyczna. Naniesiony środek hydrofobowy na dywan po wyschnięciu pozostawia na włóknach środek czynny który pokrywszy kapilary materiału nada im pożądane właściwości "odpychania wody". Odpychanie cząstek wody zachodzi przy jednoczesnym zachowani podstawowych zdolności dyfuzji pary wodnej. Zyskujemy doskonałe zabezpieczenie przed zaplamieniami wodnymi, i substancjami ciekłymi na które narażone są nasze podłogi. Wino, ketchup lub inne substancje spożywcze nie są  w stanie przeniknąć warstwy ochronnej włókien i mogą być zebrane z powierzchni urządzeniami mechanicznymi (ekstraktorami, odkurzaczami wodnymi), lub ręcznie zwykłą czysta i chłonną szmatką. Koszty takiego zabezpieczenia nie są najtańsze i mogą przewyższyć niejednokrotnie samo czyszczenie dywanu dwu lub trzykrotnie w zależności o jego wielkości. Wyspecjalizowane zakłady pralnicze które czyszczą i zabezpieczają dywany posiadają w portfolio każdy rodzaj impregnacji, a ten jest najskuteczniejszy i wymagany w przypadku dywanów szlachetnych i długowiecznych (np. pow. 30 lat), delikatnych (jedwabnych), czy tez źle znoszących pranie wodne (wiskozy) oraz wszelkich które nie powinny być często czyszczone agresywnymi metodami chemicznymi, które zmywają z nich ochrony fabryczne, a które są w wysokim stopniu użytkowane (dywany z jadalni, salonu, wykładziny restauracyjne, hotelowe, wykładziny w magistratach).



Impregnacja przeciwogniowa materiałów dywanowych i wykładzinowych to specyficzna forma zabezpieczenia.  Jest stosowana powszechnie w miejscach publicznych, w których przepisy prawa wymagają zastosowania specjalnej ochrony przeciwpożarowej (szkoły, przedszkola, centra handlowe, urzędy państwowe, biurowce, kina, teatry, ale i również domy mieszkalne). Technika zabezpieczenia powierzchni impregnacją przeciwogniową polega na tym samym co poprzednie. Nałożenie i związanie substancji impregnatu na materiał i powierzchnie w celu uzyskania ochrony tego materiały przed szybkim zapaleniem, spaleniem, i syceniem ognia, nadając im cechę niezapalności. W przypadku tej formy impregnacji musimy jednak użyć wody zdemineralizowanej lub odfiltrowanej która nie zawiera kamienia wapniowego. W istocie sama impregnacja nie zabezpieczy dywanu i wykładziny przed spaleniem, i zniszczeniem, lecz przed zapłonem ognia, i rozprzestrzenianiem się jego. Opór przed zapaleniem daje czas na reakcje gaszenia źródła zapalnego a w przypadku dużych obiektów ewakuacje i podjęcie działań odpowiednich służ ochrony pożarowej.


                                                                                                      Mr_T
        
Link do tego artykułu >>>
<a href="http://idealnydywan.blogspot.com/2013/05/impregnacja-dywanow-i-wykladzin-cz2.html>Impregnacja wykładzin i dywanów</a>



Własność intelektualna i autorska K&R Consulting Group - "Idealny Dywan Gdańsk"  
zakaz kopiowania artykułu i przedruku w całości lub części bez zgody administratora.

Brak komentarzy: